Rodzaje paneli fotowoltaicznych i ich parametry
Instalacja fotowoltaiczna jest inwestycją na długie lata, dlatego wszystko powinno być doskonale przemyślane i zaprojektowane. Choć na instalację składa się całe mnóstwo podzespołów, stelaży i konstrukcji, to jednak sercem są bez wątpienia panele fotowoltaiczne. Obecnie mamy dostępnych kilka rodzajów paneli, które różnią się od siebie parametrami. Warto zapoznać się z ich charakterystyką, aby móc podjąć trafną decyzję odnośnie ich wyboru.
Ogniwa pierwszej i drugiej generacji
Największą popularnością cieszą się panele fotowoltaiczne pierwszej generacji, a mianowicie panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Zdecydowanie rzadziej osoby decydujące się na fotowoltaikę sięgają po panele amorficzne, które są drugiej generacji i od których od jakiegoś czasu się odchodzi. Spowodowane jest to tym, że są one o wiele mniej wydajne. Pod względem wydajności bezsprzecznie wygrywają panele monokrystaliczne. Powstają one z monolitycznego kryształu krzemu. Panele w wersji Full Back przybierają jednolitą, ciemną barwę i charakteryzują się bardzo wysoką trwałością oraz odpornością na zmienne warunki atmosferyczne.
Producenci zapewniają, że efektywność paneli monokrystalicznych jest niezwykle wysoka nawet po upływie trzydziestu lat. Sprawność tych paneli wynosi między piętnaście a dwadzieścia procent, podczas gdy sprawność paneli polikrystalicznych waha się między czternaście a osiemnaście procent. Panele polikrystaliczne różnią się od tych pierwszych również wyglądem, bo mają barwę niebieską, która mieni się w słońcu. Ostatni rodzaj paneli, który obecnie raczej nie jest już wybierany, to wspomniane panele amorficzne, które nie cieszą się dobrą sławą między innymi dlatego, że ich żywotności wynosi zaledwie dziesięć lat. Sprawność z kolei to jedyne sześć – dziesięć procent. Dlatego też nie warto dać się skusić ich niską ceną, bo inwestycja w niezdecydowanie nie jest opłacalna.
Wszystkich, którzy planują montaż instalacji fotowoltaicznej, zapraszamy do kontaktu. Posiadamy najwyższej jakości systemy konstrukcji naziemnych PV w atrakcyjnej cenie!
0